Den sista delen av resan bestod av två nätter i Lerici och avslutningsvis en natt i Florens.
Även om de flesta boenden vi hade under resan var bra (med undantag av Genua som var ok, inte mer) så var boendet i Lerici helt fantastiskt. Hotellet ligger en bit ovanför själva centrum och boendet blev uppgraderat, så rummet hade en fantastisk balkong med utsikt över viken och borgen. Samtidigt var också Lerici en av de mysigaste byarna vi besökte och bodde i. I Lerici så tog vi vår sista vandring under denna resa, mellan Lerici och Tellaro.
Förflyttningen mellan Levanto och Lerici gick via båt med mellanlandning i Porto Vernere.
Under båtfärden fick vi möjlighet att se alla byarna i Cinque Terre från havet, men det var ganska blåsigt även om vi kunde sitta utomhus.
Här kan du läsa om vandringen vi gjorde som utgick från Lerici

Riomaggiore från båten på väg mot Lerici

Porto Vernere som vi stannade till i för att byta båt. det gick inga båtar direkt från Levanto till Lerici, men det var en trevlig by, så riktigt trevligt att ta ett stopp där.

Huvudtorget i Lerici med alla restauranger. Trevliga fikaställen och ett ställe där man kunde köpa PIzza slices.

Från balkongen på boendet Doria Park Hotel Lerici. Bra att veta: Lita inte på Googles vägbeskrivning från hamnen till hotellet. vi tog en rejäl omväg med tunga resväskor. Det finns en Pilgrimsstig som går från torget på bilden ovan rakt upp mot hotellet. Ta den :-)

Samma ställe lite senare

Från Hamnen på väg till restaurang.

Vykortsbild från rummet.
